Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ministar nije u samoizolaciji i pored kontakta sa oboljelim od korone * ODIHR procjenjuje uslove za izbore * Zbog kršenja mjera, zabrana rada do pola godine * Četvoro uhapšeno zbog učešća u likvidaciji Peruničića * Zbog litija aktivirali istragu staru četiri godine * Inicijative pokrenute, dogovori mimo medija * Za jedan dan 50 hiljada novozaraženih u SAD
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-07-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Goran Đurović, direktor Medija centra:
– Ni Zakon o izboru odbornika i poslanika ni Zakon o RTCG ne predviđaju prekid prenosa skupštinskih zasjedanja nakon raspisivanja izbora, pa sadržaj pravilnika kojim se utvrđuje procedura praćenja izborne kampanje zavisi isključivo od odluke Savjeta RTCG.

Vic Dana :)

Na času prirode i društva učiteljica pita Pericu:
- Reci nam ti, Perice, kada se beru jabuke?
Perica:
- Pa, najbolje je kada je komšijin pas zavezan.


Gledam recepte za jela.
Sve što imam od potrebnih stvari su četiri osobe.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Moj doktor DR LUCIJA GVOZDENOVIĆ, ENDOKRINOLOG ZA „DAN“ GOVORI O ZNAČAJU HORMONSKE TERAPIJE I FITOESTROGENIMA
Dr Lucija Gvozdenović Biljni hormoni za “drugu mladost” Hormoni koji se danas koriste (uključujući hormonske ljekove) su ljekovi dobijeni iz endokrinih žlijezda ili njihovih sintetskih analoga (zamjena) koji, poput vlastitih hormona, posebno utiču na metabolizam i obnavljaju različite poremećene funkcije tkiva i organa i organizam u cjelini - objašnjava dr Gvozdenović
Dan - novi portal
Nedostatak estrogena, kao i prirodni gubitak ove grupe hormona koji prati ulazak u menopauzu, umnogome mijenja život žene. Pored toga što utiče na spoljni izgled, manjak estrogena djeluje i na osjećaj samopouzdanja, raspoloženje i koncentraciju. Ono što, međutim, takođe prati pad estrogena jeste i povećanje rizika od osteoporoze i slabljenja kardio-vaskularnog sistema.

Kako i koliko hormonska terapija može da pomogne za "Dan” govori dr Lucija Gvozdenović, akušer, ginekolog i endokrinolog iz ordinacije „NikaMed“ iz Podgorice.

Kome se preporučuje terapija estrogenom, a u kojim namirnicama/biljkama se on nalazi i može li se hranom povećati nivo ovog hormona?

- Ponekad je dovoljno prilagoditi ishranu i napustiti loše navike. Ali u većini slučajeva ljekar propisuje i hormonsku terapiju ili uzimanje fitoestrogena - biljnih analoga polnih hormona. Ako govorimo o hormonskoj terapiji uopšte, ne samo u vezi sa menopauzom, to je medikametozna terapija endokrinih bolesti, liječenje hormonskim ljekovima za nadoknađivanje izgubljene hormonske funkcije, vraćanje poremećene hormonske ravnoteže, kao i postizanje imunosupresivnih, diuretičkih i niz drugih efekata u liječenju unutrašnjih, kožnih i drugih bolesti. Hormoni koji se danas koriste (uključujući hormonske ljekove) su ljekovi dobijeni iz endokrinih žlijezda ili njihovih sintetskih analoga (zamjena) koji, poput vlastitih hormona, posebno utiču na metabolizam i obnavljaju različite poremećene funkcije tkiva i organa i organizam u cjelini: estrogeni, gestogeni, progestogeni, androgeni, progestini, oralni kontraceptivi, mirena - intrauterinski sistem, stimulatori ovulacije, antiestrogenski ljekovi, antigonadotropni ljekovi, agonisti. Konkretno, hormonska terapija se koristi u slučajevima nedovoljne (izgubljene) endokrine funkcije: na primjer, menopauza, dijabetes melitus...

Koji je cilj hormonske terapije kada žena uđe u menopauzu?

-Cilj hormonske terapije u menopauzi je farmakološki zamijeniti hormonalnu funkciju jajnika kod žena koje imaju nedostatak polnih hormona. Važno je postići takve minimalno optimalne nivoe hormona u krvi pri kojima bi se postigao terapeutski i profilaktički efekat za poremećaje u menopauzi uz minimalne nuspojave estrogena, naročito u endometrijumu i mliječnim žlijezdama.

Koji su ljekovi izbora?

- Ljekovi izbora za hormonsku terapiju danas su kombinovani estrogen-progestogeni ljekovi; prirodni estrogeni - estradiol valerat, mikronizovani estradiol, konjugirani estrogeni: estrone sulfat, ekvilini; estriol, estriol sukcinat; prirodni ili sintetički progestogeni: medroksiprogesteron, progesteron acetat, ciproterone acetat, norgestrel, levonor-gestrel, noretisteron acetat i nova generacija progestogena - desogestrel, gestodene, norgestimate. Sve indikacije su podijeljene na kratkoročne i dugoročne. Kratkoročne uključuju terapeutski uticaj na neuro-vegetativne i kozmetičke simptome. Dugoročne indikacije uključuju prevenciju osteoporoze, koronarne srčane bolesti, depresije, Alchajmerove bolesti. Dugotrajna hormonska terapija (više od pet godina) ima i terapeutske i profilaktičke efekte. Kratkoročni kursevi hormonske terapije mogu se primijeniti kod žena sa valunzima, psihološkim poremećajima, dispareunijom i mokraćnim disfunkcijama.

Kod kojih kategorija žena je hormonska terapija kontraindikovana?

- Glavne kontraindikacije su karcinom endometrija i dojke, krvarenje iz materice nepoznatog porijekla, koagulopatija i tromboembolijska anamneza, zatajenje bubrega i jetre, teški tok dijabetesa, melanom, meningioma. Upotreba fitoestrogena ima mnogo manja ograničenja i nuspojave. Po svojoj strukturi ove prirodne materije liče na prirodni ženski estradiol. Uz nedostatak polnog hormona, oni djeluju kao “potcijenjenost”. Sa povećanom količinom estradiola daju suprotan, antiestrogeni efekat; „biljni hormoni“ zauzimaju mjesto stvarnih viška estrogena na ćelijskom nivou i vraćaju ravnotežu. Uopšte, krhkost kostiju je najopasniji simptom nedostatka estrogena.

Da li terapija estrogenom može da izazove neke nuspojave?

-Važno je napomenuti da hormonska terapija ima impresivan spisak kontraindikacija, među kojima su posebno endometrioza i fibroidi materice, bolesti karakteristične za menopauzu. Lista neželjenih efekata je takođe prilično velika: bolovi i promjene mliječnih žlijezda, povećan apetit i gojenje kao rezultat, suva sluznica vagine, brzo zamaranje, akne i seboreja. Ljepota i zdravlje žena direktno zavise od toga koliko estrogena se nalazi u tijelu. Srećom, njihov nivo se može podesiti. Ali ne zaboravite da bi samo specijalista trebalo da dijagnostikuje i propiše liječenje.

S.M.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"